Monitoare de computer și calitatea imaginii

Forumuri General Videochat Monitoare de computer și calitatea imaginii

Participant
    RO

Buna! Aşadar am o dilemă care este frustrantă încât se pare că ar trebui să știu răspunsul și cred că știu răspunsul, dar nu sunt sigur că știu răspunsul. Da, are foarte mult substrat… haideți oricum să mergem mai dincolo. Mi-am cumpărat recent un nou monitor mai mare încât sunt practic nevăzător și, de deopotrivă, încât îmi place să am mai multe vizualizări atunci in ce perioada fotografiez. Noul monitor este mai mare și produce o spectru de mai bună însuşire decât laptopul meu. In ce perioada îmi configurez setările camerei, mă văd foarte just pe noul monitor, dar nu atât de just pe laptop și invers. Ceea ce mă gândesc este că modul în care mă uit la telespectatori va fi determinat de calitatea monitoarelor lor, dar nu sunt sigur pe care dintre monitoarele mele ar trebui să folosesc pentru a-mi configura setările camerei. Deşi ajută, am calibrat ambele monitoare, dar există încă o diferență notabilă, mai ales în balansul de alb și saturația culorii. Orice indicii, sfaturi sau trucuri ar fi foarte apreciate, întocmai deşi este tocmai o simplă recomandare pe ce monitor să îmi bazez configurația. Mulțumesc preliminar!

• Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.