5 lucruri care pot fi făcute pentru a ajuta cu pandemia COVID19 – Sănătate mintală

Forumuri General Videochat 5 lucruri care pot fi făcute pentru a ajuta cu pandemia COVID19 – Sănătate mintală

Participant
    RO

Buna ziua, sunt adepta si fana modelelor de webcam, sunt si Terapeut. În ultimele săptămâni am vorbit cu o mulțime de oameni despre consiliere online. Oricare dintre clienții mei a vorbit despre 5 lucruri, 5 obiective zilnice pe care le face în oricare zi pentru a face ziua să se simtă productivă. Vor fi câteva zile în care nu vei face nimic, în unele zile poți contacta 2-3 obiective și în alte zile oscilante le vei îndeplini pe toate cele 5. Încurajez clienții să-și stabilească singuri 5 obiective, încât suntem cu toții diferiți. Unii oameni muncesc pentru a fi un salariat fundamental, altii sunt home privind necontenit cei 4 pereti. Aşadar nu există nicio formulă, dar cred că câteva sfaturi bune pentru a începe sunt utile. Exemple bune sunt; mâncați cel puțin două mese sănătoase pe zi, mergeți la culcare la o oră constantă care să vă ajute să dormi între 7 și 8 ore, faceți un duș zilnic, îmbrăcați-vă pentru ziua (scoateți-vă din pijama), faceți mișcare, ieșiți afară, întindeți mâna a vorbi cu cineva concubin la telefon sau online tocmai pentru a-i saluta, a lectura ceva care te provoacă emoțional sau învăţat, a lectura un roman potrivit, a te juca cu casa ta (nu digitală), a te juca cu aluatul, a te juca cu un băieţel, orice ar fi copilul vrea să se joace, să limiteze consumul de etanol sau nu etanol sau substanțe, și multe altele.

Care sunt ideile și sugestiile tale, care ar fi cele 5 tale?

• Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.